Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Projekty współfinansowane z EFS
← Powrót do strony głównej
Szanowni Państwo
W związku z realizacją programu regionalnego pn. „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski” finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych usług transportowych („Taxi Społeczne”) oraz drobnych napraw („Złota Rączka”). Celem usług jest umożliwienie lepszej dostępności do lekarza czy urzędów dla uczestników projektu, a także polepszenie warunków oraz ewentualna likwidacja barier architektonicznych w mieszkaniach uczestników projektu.
Usługi „Złotej Rączki” w ramach projektu są bezpłatne, ale koszt materiałów niezbędnych do naprawy pokrywa uczestnik projekt korzystający z tej formy wsparcia.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani skorzystaniem z takich usług zachęcamy do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Poniecu w dni robocze w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 65 5731 318. Chęć skorzystania ze wsparcia można zgłaszać również mailowo (poniec@opsinfo.pl) bądź osobiście.
Kto może skorzystać z usług „Taxi Społecznego” i „Złotej Rączki”?
Z ww. usług mogą skorzystać uczestnicy projektu, czyli seniorzy w wieku 60+. Osoby te to przede wszystkim osoby w trudnej sytuacji finansowej, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które muszą skorzystać z usług lekarskich bądź urzędowych, a nie mają możliwości samodzielnego dojazdu. Również uczestnicy, u których w mieszkaniu zaistniały drobne usterki bądź przydałby się montaż, na przykład kranu, mogą zgłaszać swoje potrzeby.
Jaki jest zakres usług?
W ramach „Taxi Społecznego” – dowóz uczestników projektu na wizyty lekarskie, na niezbędną rehabilitację czy do instytucji w celu załatwienia spraw urzędowych. Przewozy będą odbywać się w dni robocze.
W ramach usług „Złotej Rączki” - wykonanie drobnych remontów i napraw, a także likwidacja barier architektonicznych w miejscach zamieszkania poprawiających funkcjonalność. Zakres pomocy obejmuje drobne naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień. Naprawy wykonywane są wyłącznie w lokalu zamieszkiwanym przez osobę ubiegającą się o pomoc.
Szanowni Państwo
W związku z realizacją programu regionalnego pn. „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski” finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zapraszamy do skorzystania
z możliwości wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego. Celem projektu jest zapewnienie szybkiego i bezpłatnego dostępu do sprzętu, który w danym momencie jest niezbędny do wsparcia potrzebujących w środowisku zamieszkania. Ponadto jeśli mają Państwo pytania związane
z pielęgnacją osób z niepełnosprawnościami, organizacją sprzętu rehabilitacyjnego, dostępnymi formami wsparcia to w godzinach od 7.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 793 824 307 działa infolinia, pod którą będą mogli Państwo uzyskać informację na ten temat. Z porad można skorzystać również mailowo bądź osobiście.
Kto może skorzystać z wypożyczalni?
Z usług wypożyczalni mogą skorzystać uczestnicy projektu, czyli seniorzy w wieku 60+ oraz ich opiekunowie. Osoby te to przede wszystkim osoby w trudnej sytuacji finansowej, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które ze względu na stan zdrowia wymagają wsparcia z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu.
Co można wypożyczyć?
Łóżko rehabilitacyjne, wózek inwalidzki, materac przeciwodleżynowy, rotor, mata antypoślizgowa do wanny lub pod prysznic, fotel kąpielowy, balkonik, masażer rehabilitacyjny, taśma rehabilitacyjna
Miejsce i sposób wypożyczenia
Wypożyczalnia sprzętu jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy i świąt. Przyjmowanie zgłoszeń odbywa się na trzy sposoby:
- poprzez infolinię: pod numerem telefonu: 65 5731318
- mailowo: poniec@opsinfo.pl
- osobiście, pod adresem: ul. Krobska 45a, 64-125 Poniec
załatwienie niezbędnych formalności oraz odbiór sprzętu – tylko osobiście
u kierownika Klubu Seniora. Wypożyczalnia nie świadczy usługi dowozu wypożyczonego sprzętu do miejsca zamieszkania.
Ogólne zasady wypożyczania sprzętu
w celu wypożyczenia sprzętu konieczne jest wypełnienie i podpisanie protokołu wypożyczenia, który znajduje się w siedzibie wypożyczalni,
po upływie umówionego okresu wypożyczenia, sprzęt podlega zwrotowi do właściciela, tj. OPS,
po zakończeniu użyczenia Wypożyczający obowiązany jest zwrócić sprzęt do wypożyczalni w stanie niepogorszonym, z wyjątkiem pogorszenia wynikającego z normalnego zużycia,
wypożyczający odpowiada za wypożyczony sprzęt,
przedstawicielowi OPS przysługuje prawo kontroli sposobu użytkowania sprzętu,
w przypadku stwierdzenia, że sprzęt jest wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem, właściwościami sprzętu lub instrukcją obsługi, w sposób zagrażający utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem sprzętu bądź też w razie powierzenia sprzętu osobie trzeciej OPS ma prawo zażądać zwrotu sprzętu,
w przypadku, gdy Wypożyczający nie może osobiście wypożyczyć/odebrać sprzętu, może upoważnić osobę trzecią reprezentującą go. Osoba upoważniona powinna posiadać dokument tożsamości oraz upoważnienie.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu przystąpił do realizacji projektu „Razem możemy więcej – program rozwoju usług społecznych w Gminie Poniec”. Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Europejskiego dla Wielkopolski 2021-2027 w ramach Osi priorytetowej 6: Fundusze europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+), Działanie 6.13. Usługi społeczne i zdrowotne.
Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępu do lepszej jakości usług społecznych oraz mieszkań wspomaganych w Gminie Poniec poprzez objęcie usługami społecznymi 61 os. (38K, 23M). Termin realizacji: 1.12.2023 – 31.03.2025 r.
W ramach projektu planowane jest m.in. następujące wsparcie:
- usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania
- specjalistyczne usługi opiekuńcze (rehabilitacyjne i psychologiczne)
- zajęcia w Klubie Seniora w Poniecu
Udział w projekcie jest bezpłatny i skierowany jest do:
- seniorów w wieku 60+, zamieszkujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego w województwie wielkopolskim w Gminie Poniec, posiadających status osób potrzebujących wsparcia (OPW) w codziennym funkcjonowaniu (tj. osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego),
- oraz opiekunów faktycznych ww. osób (OF), zamieszkujących wg Kodeksu Cywilnego w województwie wielkopolskim, które uzasadnią potrzebę wsparcia.
Szczegółowe informacje zawarte zostały w Regulaminie projektu (który dostępny jest poniższej).
W celu niwelowania barier społecznych i architektonicznych Beneficjent stworzył możliwość kontaktu telefonicznego z Biurem Projektu, którym jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu pod numerem telefonu: 65 5731 318, w celu umówienia dogodnej formy rekrutacji.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:
Utworzenie mieszkania wspomaganego dla 1 osoby w Poniecu, w mieszkaniu należącym do Gminy.
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone w mieszkaniu wspomaganym – m.in. rehabilitacja, wsparcie psychologa, treningi umiejętności społecznych i higieny i in.
Adaptacja mieszkania wspomaganego.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania dla 10 UP – świadczenie usług w zakresie zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych oraz opiekę pielęgnacyjną, a także wsparcie rehabilitacyjne oraz psychologiczne.
Ponieckie Centrum Pomocy – szkolenie dla 20 opiekunów faktycznych.
Wsparcie towarzyszące – w ramach Ponieckiego Centrum Pomocy stworzona zostanie możliwość uzyskania informacji, a także skorzystania z usług tzw. taxi społecznego (dojazd na rehabilitację, do urzędu, i in. ) oraz usług tzw. „złotej rączki” (w celu dokonania drobnych napraw remontowych) dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (20UP).
Usługa wypożyczalni - w ramach Ponieckiego Centrum Pomocy zostanie zakupiony sprzęt rehabilitacyjny (wózki inwalidzkie, rotory, kule i in.) w celu lepszej dostępności do sprzętu rehabilitacyjnego, który będą mogli wypożyczać zarówno OF (20 UP, dla podopiecznych) jak i OPW (20UP).
Klub Seniora – w celu przeciwdziałania osamotnieniu i marginalizacji zaplanowano zajęcia dla 40 seniorów w ramach klubu, m.in. warsztaty zajęciowe, zajęcia ruchowe, wyjścia do kina/teatru, spotkania integracyjne.
Usługi będą świadczone w oparciu o wysokie standardy przez specjalistyczną kadrę, wspierając proces deinstytucjonalizacji usług.
Dzięki projektowi 61 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu będzie mogło otrzymać niezbędne wsparcie poza systemem instytucjonalnej pomocy, przez co dłużej będą mogły być aktywne w społeczności lokalnej.
Projekt skierowany jest do grupy docelowej 61 seniorów w wieku 60+, mieszkających (w rozumieniu KC) na terenie województwa wielkopolskiego, w Gminie Poniec. Będą to osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu tj. osoby, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego oraz ich otoczenie – 20 opiekunów faktycznych w/w osób, zamieszkałych (wg KC) w województwie wielkopolskim.
Celem projektu jest zwiększenie dostępu do lepszej jakości usług społecznych oraz mieszkań wspomaganych w Gminie Poniec poprzez objęcie usługami społecznymi 61 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym w nowoutworzonym mieszkaniu wspomaganym (1 os.), usługami opiekuńczymi (dla 10 osób), specjalistycznymi usługami opiekuńczymi świadczonymi w miejscu zamieszkania (dla 10 osób) i opieką krótkoterminową w Klubie Seniora (40 osób), a także poprzez zwiększenie kompetencji 20 opiekunów faktycznych z zakresu opieki nad podopiecznymi. Czas trwania projektu: 01.12.2023- 31.03.2025.
Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług. Realizacja wsparcia poprawi dostępność usług społecznych w Gminie Poniec dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i przyczyni się do ograniczenia problemów społecznych, szczególnie wśród seniorów. Dzięki projektowi nastąpi poprawa funkcjonowania seniorów, którzy ze względu na trudną sytuację finansową nie mieliby możliwości skorzystania z usług płatnych.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Całkowita wartość projektu: 819 775,00 PLN
Kwota dofinansowania UE: 573 842,50 PLN
Kwota dofinansowania Budżet Państwa: 204 943,75 PLN
ul. Krobska 45a
64-125 Poniec
tel./faks: (65)573-13-18
e-mail: poniec@opsinfo.pl